Site Rengi

DOLAR 8,058
EURO 9,6752
ALTIN 460,486
BIST 1408,14
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 13°C
Sağanak Yağışlı

Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin basın mensupları ile bir araya geldi

Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin bugün basın mensupları ile bir araya gelerek bir toplantı düzenledi. Başkan Keskin, gerçekleşen toplantıda tapu, eğitim, sağlık, ulaşım gibi bir çok konuya değindi. Toplantı sonrası yazılı bir açıklama yayınlayan Sultanbeyli Belediyesi şu ifadelere yer verdi:

Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin basın mensupları ile bir araya geldi
17.03.2021
16
A+
A-

“Bildiğiniz gibi bir süredir tüm dünya koronavirüs’le ve bu sürecin zorluklarıyla mücadele ediyor. sizlerle bu yıl ilk görüşmemiz. Bu yılın da başta İslam coğrafyası olmak üzere ülkemiz, milletimiz ve tüm insanlık açısından sağlık, barış ve huzur dolu bir yıl olmasını temenni ediyorum.

Pandeminin olağanüstü şartları tüm dünyayı etkilediği gibi ülkemizi de etkilemiş ancak cumhurbaşkanımız sayın recep Tayyip Erdoğan’ın liderliği ve sağlık çalışanlarımız başta olmak üzere sağlık bakanımız Sayın Fahrettin Koca’nın çabalarıyla pandeminin ilk etabında sistemli bir şekilde mücadele başlatılmıştır.

Sultanbeyli Belediyesi olarak biz de aldığımız tedbirlerle ve her alanda yürüttüğümüz titiz çalışmalarla virüse karşı sıkı bir mücadele verdik, vermeye de devam ediyoruz.

Koronavirüs ile ilgili, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğünde devletimizin yürüttüğü ve dünyaya örnek olan mücadeleleri doğrultusunda hemşehrilerimizin sağlığı için birçok tedbir ve çalışmayı uygulamaya koyduk.

Bu dönemde ihtiyaç sahibi hemşehrilerimize vefa sosyal destek grubuyla ortaklaşa yaptığımız çalışmalarla yanlarında olduk. Devletimizin şefkatini hamdolsun her bir kardeşimiz hissetti.

Bununla birlikte evlerinde tek yaşayan yaşlılarımızın da evlatları olduk. Hanelerini dezenfekte ettik, aşımızı paylaştık, ekmeğimizi bölüştük. Kapılarını çaldık ve günde iki öğün sıcak yemeklerini sofralarına ulaştırdık.

İlçemizin her köşesini dezenfekte ettik, caddelerimizi, sokaklarımızı düzenli olarak yıkıyoruz. Koronavirüs’e karşı bilgilendirici çalışmalar yapmaya devam ediyoruz. Okullarımızı, ibadethanelerimizi, kültür merkezlerimizi, eczane, kuaför, berber, PTT ve bankalar gibi toplu şekilde bulunulabilecek tüm alanları dezenfekte etmeyi sürdürüyoruz.

Diğer taraftan gençlerimizi geleceğe hazırlamak adına attığımız adımları da dijitale taşıdık. Koronavirüs dolayısıyla malumunuz hobi kurslarımız, spor salonlarımız, gençlik merkezlerimiz ve model olma yolunda hızla ilerleyen bilim ve teknoloji merkezimiz; yüz yüze eğitime ara vermek durumunda kaldı.

Ancak çocuklarımızı eğitimden, gelecekten uzak tutamazdık. Bundan dolayı hemen dijital ortamda altyapımızı oluşturduk, gençlik merkezlerimizi dijitale taşıdık. Online olarak gençlerimize hizmet ettik, hizmet etmeye devam ediyoruz.

Kültürel çalışmalarımız koronavirüs önlemleri neticesinde salonlarımızın kapatılmasıyla birlikte online olarak sürmeye devam ederken, 2020 yılını Farabi kültür sanat yılı olarak ilan ettik ancak pandemi nedeni ile geçmişte olduğu gibi programlar düzenleyemedik. Bu yılın Cumhurbaşkanlığımız tarafından Yunus Emre Yılı, “Mehmet Akif ve İstiklal Marşı Yılı” ve “Ahi Evran” yılı ilan edilince biz de kültür sanat yılımızı “Gönüller yapmaya geldim” dizelerinin sahibi Yunus Emre’ye ithaf ettik. Mustafa Özçelik hocamızın hazırladığı “Yunus Emre bize ne söyler? 365 gün 365 söz” Kitabi ile “Mehmet Akif Bize Ne Söyler?” kitabini kültür hayatına kazandırdık. Bugün de ahilik duamız için pazarcılarımız ile dua edeceğiz.

“Osmanlıca çocuk sergileri dijital sergimizi” ve ayrıca bu yılın TBMM tarafından istiklal Yılı ilan edilmesi ile “Bir İstiklal Uğruna Mehmet Akif” dijital sergimizi vatandaşlarımıza sunduk.

Minik dostlarımızı da unutmadık ve uzman ekibimiz ile sokak hayvanlarımızın yanında olduk. Onlar için besleme üniteleri oluşturduk. Veteriner hizmeti sunduk. Minik patiler kliniğinin aç ilişini gerçekleştirdik.

Sultanbeyli Belediyesi olarak yıllardır ilçemizde atik yönetimi çalışmalarına devam ediyoruz. Bunun için çevre ve şehircilik bakanlığından aldığımız hibe desteği ile birinci sınıf atik getirme merkezi ilçe sakinlerimizin hizmetine sunuyoruz.

Bunlarla birlikte alt ve üst yapı faaliyetlerimizi de sürdürüyoruz. Yeni açılan yollarımız haricinde asfaltsız sokağımız kalmadı diyebiliriz. Kaldırım oranımızı da bir hayli yükselttik. Diğer taraftan elektrik hatlarının yer altına alınması, fiber internet imkânının sağlanması, yağmur suyu hatları çalışmaları da hızla devam etti.

Mülkiyet konusunda da sizleri bilgilendirmek isterim…

Mülkiyet sorununu çözmemizle birlikte vatandaşlarımız tapularını almak için başvururken 2012 fiyatlarını baz alarak hemşerilerimize sunduk ve bu anlamda ilçemizde yaşayan sakinlerimizin yanında olmayı sürdürdük.

İlçemize kent kimliği kazandırdığımız bu gelişmeyle birlikte depreme dayanıklı yapılarımızın inşası hız kesmeden sürüyor. 25.067 hak sahibine tapularını verirken, 3.547 yeni yapı için ruhsat verdik. 13.727 bağımsız bölümden oluşan 1277 yapı iskânını almış durumda. Kentsel dönüşüm kapsamında 973 bina yıkılarak yerlerine yenileri yapıldı. Bu süreçte 767 aileye 11 milyon 392 bin lira kira yardımı yapıldı.

Hisseli parsellerde 2018 yılının aralık ayından bu güne, 15.737 adet tebligat hak sahiplerine gönderildi. Bu konuda inisiyatif hemşerilerimize bırakılmasına rağmen vatandaşlarımız tebligatlarını almaya devam ediyor. Ve 5.880 hemşerimiz de tapularını aldı.

Biz hayatın durduğu pandemi döneminde de çalışmalarımızı kesmedik ve aksatmadan yürüttük…

Hasanpaşa Mahallemizi pilot bölge ilan ederek 107 bina ve 386 bağımsız bölümün yer aldığı alanda model bir dönüşüm planlaması gerçekleştirdik.

İmar düzenlemesine ilişkin plan notlarımız hem ilçe hem de İBB meclisinden geçti.

Vatandaşlarımızı ada bazında yapılaşmaya teşvik etmek, ülke ekonomisine katkı sağlamak, dönüşümü hızlandırmak, otopark sorununu çözmek ve açık alanları artırmak için hazırlanan “Uygulama imar planı sinirleri içerisinde, parsellerin tevhid edilerek 1000 m² ve üzeri parsel oluşturulması veya ada bazında tevhit olması halinde; parsellerin tevhit öncesi zemin ve üstü katlarda toplam yapı inşaat alanı hesabına göre uygulama yapılır. tevhid sonrası yönetmelik gereği emsale konu edilmeyen alanlar tevhid öncesinden az olamaz. Bu uygulamaya göre tevhid sonrası her bir mesken (daire) için 1 adet otopark yeri ayrılır.” şeklinde onaylandı.

Parsel boyutlarından dolayı yapı ruhsatı veremediğimiz, vatandaşlarımızın sorununu çözmek ve dar parsellere ruhsat verebilmenin yolunu açmak amacıyla;

“1- “Konut veya ticaret konut alanlarında yapılaşma şartlarını sağlamayan, bina cephe veya derinliği 5 metrenin altına düşen parsellerde; ön bahçe mesafesi 3 metreye, arka bahçe mesafesi 2 metreye kadar düşürülebilir.”

2-“Uygulama imar planı sınırları içerisinde, konut veya ticaret konut alanlarında yapılaşma şartlarını sağlamayan, bina cephe veya derinliği 5 metrenin altına düşen parsellerde, yeşil alan siniri, yapı yaklaşma siniri olarak kabul edilebilir. . Donatı alanlarında çekme mesafesi ilçe belediyesi tarafından belirlenir” şeklindeki plan notumuz onaylandı.

Özellikle ana arterlerde zeminde ticaretin yoğun olduğu bölgelerde yapılacak olan işyerlerinin oturumunu %40‘dan %60‘a, diğer bölgelerde ise %50’ye çıkararak bu alanlarda dönüşüme vatandaşlarımızı teşvik edebilmek amacıyla; “uygulama imar planı sinirleri içerisinde yer alan parsellerde, maksi. Taksa: 0.50 ancak 20 metre ve daha geniş yollarda maksi. Taksa: 0.60 olarak uygulama yapılabilir.” şeklindeki plan notu onaylanmıştır.

İlçemizin doğal yaşamına verdiğimiz değer ve hemşerilerimizin nefes almaşı için yürüttüğümüz çalışmalarla birlikte 127 dönüm mimar Sinan mesire alanımızın projesi hız kesmeden devam ediyor. 2020 yılı aralık ayında çalışmalarına başlamıştık.

Bununla birlikte TOKİ tarafından projelendirilen Esentepe Bölgesine yapılacak olan 65 dönüm alana sahip millet bahçemizin ihalesi 7 Mayıs’ta gerçekleştirilecek. Hemşerilerimiz için ikinci güzel bir haber.

Amasya Caddesi’nde bulunan park çalışmamız da tüm hizip ile devam ediyor.

Afet Eğitim Parkı’nın da sözleşmesi imzalandı çalışmalar devam ediyor. Tamamlandığında bölgedeki en önemli afet parklarından birisi olacaktır.

İlçemizin tarihi değeri olan ve yenileme çalışmaları tamamlanan Aydos Kalesi’ni bir aksilik olmazsa bu yıl içerisinde turizme açmak istiyoruz. Çevre düzenlemesi ile ilgili ihalemizi gerçekleştirdik. Şu an değerlendirme aşamasında.

İlçemizde toplam 77 okul bulunuyor, bizim dönemimizde 40 adet okulu ilçemize kazandırmış olduk. 2020 yılı içerisinde Cemil Meriç Anadolu Lisesi’ni ilçemize kazandırmış ve aç ilişini birlikte gerçekleştirmiştik. Bununla beraber yapımına hayırseverlerin de katkısı ile başlanılan Orhangazi imam hatip ortaokulunun ek bina (ana binadan daha da büyük) inşaatını bitirdik ve teslim ettik.

Bunun yanında Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın büyük desteği, milli eğitim bakanının teşrifi ve TMTF’nin katkıları ile Mimar Sinan Mahallemizde yeni bir ilkokulun temelini attık.

Rabbim tüm okullarımızdan mezun olan gençlerimizi vatana millete ve ailesine hayırlı işler yapmayı nasip eylesin, gelecek yürüyüşümüzde katkısı olacak tüm gençlerimizin gözlerinden öpüyorum.

Tüm bu çalışmaların yanında belediyemiz 2020 yılında üç ödüle layık görüldü. İlki “Şehir Ödülleri Türkiye 2020” yarışmasında yılın planlama projesi kategorisinde “hisseli parsellerde tapulama sürecinin yönetimi ve mülkiyet ofisi” başlığında sunmuş olduğumuz proje, ikincisi “göç yönetimi: mülteciler toplum merkezi projesi”, üçüncüsü de Marmara belediyeler birliğinin düzenlediği Altın Karınca ödüllerinde “Göç Yönetimi Mülteciler Toplum Merkezi” projesi ödüle layık görülmüştür.

Ayrıca geçtiğimiz günlerde Ankara’da Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Mehmet Kasapoğlu’nun Aşk Veysel Parkımız açılışında kendisine sunduğumuz projelerin protokolünü imzaladık. İlçemiz ve gençlerimiz için hayırlı olsun. Gençlerimiz için güzel projelerimize yenilerini eklemeye devam ediyoruz.

Yine sizlerle paylaşmak istediğim diğer bir husus da ilçemize yakında kazandırmayı planladığımız ve protokolünü imzalayacağımız engelliler merkezi. Bu projenin de detaylarını yine sizlerle paylaşacağız.

Önümüzdeki günlerde Çevre ve Şehircilik Bakanlığımıza bir ziyaret gerçekleştireceğiz. Kentsel dönüşümün ilçemizde hız kazanması, donatı alanlarının çözümü, üniversite alanın çözümü, TOKİ mülkiyetinde bulunan meskûn alanlar, meskûn orman alanından maliye hazinesi mülkiyetine devredilen alanlar, Necip Fazıl Mahallemizdeki Şalgamlidere c tipi mesire alanı projeleri için gerekli desteklerin verilmesi noktasındaki çözüm önerilerimizi ve projelerimizi sunacağız. “

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.